Yeşil Mercimek Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Yeşil Mercimek Türleri ve Özellikleri

Yeşil Mercimek, vitamin ve lif yönüyle oldukça önemli bir besindir. İçinde yüksek bir seviyede yararlı karbonhidratlar mevcuttur. Fakat yüksek oranlı karbonhidrat içeriyor olmasına rağmen, glisemik indeksi oldukça düşüktür. Bunun sebebi uzun süreli sindirimden kaynaklanmaktadır. Uzun süren besin sindirimi karbonhidratların kana çok yavaş bir şekilde karışmasına neden olur. Bir tabak yeşil mercimek yemeği normal bir insanı gün boyunca tok tutmaya yetecektir.

Yeşil mercimek B grubu vitaminleri açısından zengin aminoasitleri içeren bir besin olma özelliği taşımaktadır. Bu besinin sahip olduğu besin değerini korumak oldukça güç bir durumdur. Yeşil mercimek pişirirken dikkat edilmesi gerekilen en önemli pişirme tekniği, yeşil mercimekleri öncelikle güzel bir şekilde yıkamak. Ardından suda bekletip, bu beklettiğimiz suyu döküp temiz su ilave ederek düdüklü tencere yardımıyla pişirmektir. Yeşil mercimek pişirirken kuru soğan ya da dilimlenmiş biber koyma ayrı bir lezzet vermesinde yardımcı olmaktadır. Pişirilmiş yemeğin her zaman daha az kalorili ve sağlıklı olduğunu göz önüne aldığımız zaman 230 kaloriye sahip bir tabak mercimek yemeyi 1200 kaloriye sahip olan bir porsiyon iskender yemeğine tercih etmemiz gerekmektedir.

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?
 • Yeşil mercimek oldukça faydalı besinlerin ilk sıralarında geliyor olabilir. Birçok faydaya sahip olan yeşil mercimeğin bazı faydalarından başlıca olanları şunlardır:
 • Lif bakımından oldukça zengin olan yeşil mercimek, bu söz konusu olan lifler sayesinde vücuda herhangi bir zarar verecek olan maddelerin vücuttan atılmasında fayda sağlar. Yeşil mercimek içerisinde yer alan bu lifler ayrıca kanda bulunan şeker seviyesinin düzenlenmesi için de oldukça yararlı olmaktadır. Şeker hastalığına karşı bireyleri korur. Bunun yanında diyabet hastalığı bulunan kişilerin tüketmesinde fayda bulunmaktadır.
 • Yeşil mercimek kalpteki ritim bozukluklarını düzenler ve çeşitli kalp ağrısı, kalp rahatsızlığı, kalp hastalıkları gibi şikâyetlere karşı bireyleri korumaktadır. Magnezyum ve fosfat bakımından da oldukça zengin olan yeşil mercimek kalp sağlığı için yararlı olan bir besin olma özelliği taşır.
 • Bayanlarda hamilelik, emzirme, regl gibi dönemlerde rastlanan demir eksikliğini gidermek için bu besin gönül rahatlığıyla giderilebilmektedir.
 • Küçük çocuklarda vücut ve beyin gelişimlerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu alanında Uzman olan hekimler tarafından kanıtlandı (Sadece bu madde bile göz önüne alındığı zaman yeşil mercimeğin çocuklara sevdirilmesi ve afiyetle yedirilmesi gerektiği kanaatine varılabilmektedir).
 • Anne sütünü arttırıcı bir etkiye sahip olan yeşil mercimek emzirme dönemindeki annelerin veyahut da hamile olan bayanların bol miktarlarda tüketmesi gereken bir besindir.
 • Kansızlık ve benzeri şikâyetleri bulunan kişilerde fayda sağlamaktadır. Bu şikâyetlere sahip olan hastaların kan düzeyini dengelemesi adına yardımcı olmaktadır.
 • Göz hastalıklarının oluşmaması için kişiyi korur ve göz sağlığını korumak adına iyi bir besindir.
 • Kalp dostu olmasından dolayı kalp krizi riskini en az seviyeye çekebilmek için tüketilebilmektedir.
 • Bol miktarda demir vitaminine sahip olduğu için hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kemik ve vücut gelişimi açısından faydalıdır. Spor yapan kişilerin ya da zayıflamak isteyen bireylerin haftada en az bir öğün yeşil mercimek içeren yemekler tercih etmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Yeşil mercimek aynı zamanda enerji oluşumunda da yardımcı bir besindir. Sağladığı enerji sayesinde stres gibi kötü hastalıkların da önlenmesine fayda sağlamaktadır.
Genellikle tercih edilmeyen bu besinin faydaları saymakla bitmemektedir. Faydaları göz önüne alındığı zaman haftada birkaç sefer tüketmenin hem damak tadınız açısından hem de vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılaması açısından tüketmekte fayda vardır. Çocuklarınıza bu bakliyatı sevdirmeyi kesinlikle unutmayın.

Yeşil Mercimek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Sebzeli Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sebzeli Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Mercimek Unu Tarifi ve Malzemeleri

Mercimek Unu Tarifi ve Malzemeleri

Lokanta Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Lokanta Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri